• School Board Committees:

    STANDING COMMITTEES:
    Instructional Affairs: Heather Nicholas*, Pamela Strange & Anand Patel
    Business Affairs: Ankit Parikh*, Wayne Lewis & David Rizzo
    Personnel Committee: Kathy Lesnevec*, Kim Rivera & Marc Cohen
     
    Standing Committees meet on the second Wednesday of each Month at 6:00 p.m.
    * = Denotes Chair and will report out at the meetings.
     
    LIAISON COMMITTEES:
     
    1.Bucks County Technical High School Joint Board Committee
    Members: David Rizzo* Wayne Lewis, Kathleen Lesnevec & Alternate Heather Nicholas
    Meets on fourth Monday of each Month.
     
    2. Bucks County I.U. #22 Joint Board Committee
    Member: Pamela Strange*
    Meets on third Tuesday of each Month.
     
    3. Bucks County Technical High School Authority
    Members: Albert J. Champion, Jr.,  Harry R. Kramer and George C. Seymour
     
    4. Bensalem Township Memorial Stadium and Bensalem High School Hall of Fame Committee 
    Members: Kim Rivera
     
    5. Co-Curricular Advisory Council
    Members: Kim Rivera
    Meets on first Monday of each Month.
     
    6. Bensalem Drug and Alcohol Committee
    Members: Marc Cohen* & Ankit Parikh
    Meets on second Wednesday of each Month.
     
    7. Township Council School Board Liaison
    Members: Marc Cohen
    Meets on second and fourth Monday of each Month.
     
    8. Just for the Kids Education Foundation
    Member: Pamela Strange* & Ankit Parikh
    Meets on third Thursday of each Month.
     
    9. Budget Committee
    Members: Ankit Parikh,* Kathleen Lesnevec & David Rizzo
     
    10. Charter School Committee
    Member: Heather Nicholas*& Anand Patel
     
    11. Facilities Committee
    Members:  Wayne Lewis,* Ankit Parikh & David Rizzo

    12.  Technology Committee
    Members: Kathleen Lesnevec*, Kim Rivera & Anand Patel
     
    13.   Bensalem Education Foundation
    Members: Marc Cohen* & Kim Rivera
     
    14.   Wellness Committee
    Members: Heather Nicholas